Det kritiske rom: Kvinne, minoritet og aktivist
man. 11.11
17:15 - 19:13
Vika 1
I den sterke dokumentaren Igualada møter vi Colombias visepresident Francia Elena Márquez. Hun er en sjelden fugl i den latinamerikanske toppolitikken som kvinne og afrocolombiansk.
Fra små kår på landsbygden og som ung alenemor har Márquez kjempet seg opp og frem i politikken. Vi får innblikk i den voldsomme, og tidvis voldelige motstanden hun har møtt, men også hvordan hun er til inspirasjon for en ny generasjon av colombianske kvinner. I samarbeid med Latin-Amerikagruppene i Norge (LAG) inviterer vi til samtale med regissør Juan Mejia Botero om aktivisme, likestilling og minoriteters rolle i Colombia.
Paneldeltakere:
- Juan Mejia Botero er en prisvinnende dokumentarfilmskaper som setter søkelys på menneskerettigheter og sosiale ulikheter i Sør-Amerika, USA og Karibien.
- Angélica Balanta er en moderne afro-colombiansk aktivist som bruker mote for å få i gang debatter og endre holdninger.
- Moderator: Jessica Buendia, leder i LAG.
Samtalen gjøres i samarbeid med Latin-Amerikagruppene i Norge (LAG).